Zirkonyum diş kaplama teknolojiye olan yüksek talep ve zirkonyum materyalinin maliyetleri nedeniyle fiyatları klasik metal destekli porselen dişlere göre daha yüksektir. Zirkonyum materyali uzun vadeli başarı, estetik ve doku dostu özelliklerini bir araya getirerek maliyet dengesini sağlamaktadır. Zirkonyum oksit seramiğin imalatı ve imalatı konusunda uzman bir ekip tarafından yapılmaktadır. Bu yöntem daha çok estetik amaçlı uygulanır. Bunun yanı sıra beyazlatma yöntemleriyle sonuç vermeyen renk değişimlerinin tedavisi için de tercih edilir. Bu açıdan kişiye özel tedavi planı oluşturulur.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Özellikleri

Bu aşamada zirkonyum kaplama neden tercih edilir sorusu ortaya çıkar. Zirkonyum kaplamalar istenilen sonucu yarı saydamlık, beyaz renk ve dayanıklılıktan daha fazlasını sağlar. Zirkonyum kaplamanın avantajları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Işık geçirgenliği nedeniyle dişin doğal görünümüne çok yakındır.
  • Metal kaplamalara göre diş eti ile daha iyi uyum sağlar.
  • Zirkonyum doğallığı nedeniyle ön dişler için daha avantajlıdır.
  • Zirkonyum alerji açısından daha ağız ve diş için daha uyumludur.
  • Sıcağa ve soğuğa duyarlılığı yüksektir.
  • Doğallığı nedeniyle tek bir dişin kaplanması gerekse bile zirkonyum tercih edilmesi doğallığı sağlamaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Lamine Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama ile tedavi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Kaplama yapılacak dişlerin  kesimi yapılarak küçültülür. Küçültülmüş dişlerin ölçüsünün alınmasından sonra geçici dişler hazırlanır. Ardından dişlere yapıştırılır. Zirkonyum kaplamalar için renk seçimi yapılır. Alınan ölçüye göre zirkonyum kaplamalar laboratuvar aşamaları tamamlanması akabinde provalar yapılmaktadır. Dişlerin yapıştırılmasıyla yaklaşık 1 hafta uyum testi yapılır. Herhangi bir sorun yoksa kalıcı olarak zirkonyum kaplama dişler daimi yapıştırılması yapılır. Her 6 ayda bir kontrollerin yapılasıyla zirkonyum kaplamaların ömrü uzayacaktır. Zirkonyum sayesinde kişiler dişlerindeki lekeleri ve şekil bozukluklarını giderebilmektedir. Başarılı bir kozmetik diş tedavisinin avantajlarından biri de sosyal ortamda daha iyi bir izlenimle daha güvenle hareket etmek ve konuşmaktır.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Yapılamadığı Durumlar

Zirkonyum diş kaplama avantajları oldukça fazladır ancak kimi durumlarda bu kaplama türü yapılamaz. Zirkonyum kaplamalar diş kayıp boşluklarının fazla olduğu, yani birden fazla dişin yan yana kaplanması gerektiği durumlarda tercih edilmez. Ancak hasta zirkonyum kaplama konusunda ısrar ederse implant uygulaması ile desteklenir. Zirkonyum kaplama daha sonra implantların üzerine yerleştirilir.

İlginizi Çekebilir:  Çene Eklemi Hastalıkları ve Tedavisi