pedodonti-cocuk-klinigi-enpedodonti-cocuk-klinigi_58 Pedodonti (Çocuk Kliniği)

PEDODONTİ ÇOCUK KLİNİĞİ

Sağlıkları her şeyden önemli olan çocuklarımız için diş rahatsızlıkları gelişme dönemlerinde dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Diş sorunları yaşayan çocuklarımız eğitim ve sosyal yaşamlarında büyük sıkıntı çekebilmektedir. İlerleyen dönemlerde farklı hastalıklara neden olabilecek sorunların giderilmesi için erken davranmak oldukça önemlidir. Bunun yanında uzman görüşü alınarak çocuklar için diş bakımı yöntemlerinin erken yaşta öğretilmesi faydalı olacaktır. Çocuk diş hekimliği Pedodonti Mardin ilimizde hizmet veren kuruluşumuzda deneyimli hiş hekimlerimiz tarafından modern tıbbi araçlarımız eşliğinde yapılmaktadır. Bu yazımızda halkımızdan gelen sorular ışığında çocuk diş tedavisi nasıl yapılır, Pedodonti nedir ve tedavi alanları hangileridir, gibi merak edilen konuları ele alıyoruz.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti çocuk diş hekimliği anlamına gelmekte olup, 16 yaşına kadar olan bireylerin teşhis ve tedavisi konularını ele almaktadır. Mardin diş tedavi ünitelerimize gelen küçük hastalarımız alanında uzman olan ve çocuk psikolojisi konusunda deneyimli olan hekimlerimiz tarafından tedavi edilmektedir. Çocuklarda diş doktoru korkusunu yenmek için tedavi uygulamalarını oyun haline getirebilen ve onların dilinden anlayan hekimlerin bulunması son derece önemlidir. Çocuklarda diş kontrolü ve bakımı erken yaşta başlamalıdır. Özellikle süt dişlerinin sağlığını sağlamak için gerekli özen gösterilmelidir.

Çocuklarda Süt Dişi Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süt dişi sağlığı Pedodonti açısından önem verilen bir konudur. Bu evrede giderilmeyen rahatsızlıklar yeme bozukluklarından ciddi sağlık sorunlarına kadar pek çok olumsuzluğa neden olmaktadır. Süt dişlerinin erken dökülmesi çocuğun ileride bazı zorluklar yaşamasına neden olabilir. Yutkunma güçlükleri ve konuşma bozukluğu bu zorluklar arasında en önemlileri olarak kabul edilir. Süt dişi muayenesi ve gerektiğinde tedavi edilmesi için uzman görüşünün alınması sağlıklı diş yapısı oluşumu açısından yararlı olacaktır.

pedodonti-cocuk-klinigi Pedodonti (Çocuk Kliniği)
Pedodonti Nedir?

Süt Dişlerinin Görevi Nedir?

Çocuklarda sağlıklı diş oluşumu açısından süt dişleri büyük önem taşır. Yeni dişler gelişimini sürdürürken süt dişleri, çene kemiği mesafesi ve dil konumunun belirlenmesi gibi hazırlık evresinin sağlıklı geçmesini sağlar. Erken düşen süt dişleri ileride bozuk bir diş yapısına neden olabilir. Bu sebepten dolayı çocuk diş hekimlerinden görüş alınması yararlı olabilir.

Süt Dişinde Lekeler Neden Olur?

Süt dişi lekeleri her zaman çürük anlamına gelmemektedir. Çocuklarımızın sağlığı için doktor önerisi ile verdiğimiz destek ilaçları dişlerde renk değişimine neden olabilir. Ancak söz konusu lekelenmenin çürük olup olmadığını anlamak için Pedodonti hekimlerine başvurmak yararlı olabilir. Hekiminiz çürük olduğunu tespit ettiğinde gerekli tedavi yöntemleri ile ilgili sizi bilgilendirecektir.

sut-dis-tedavisi Pedodonti (Çocuk Kliniği)
Süt Dişi Tedavisi

Süt Dişi Tedavisi

Çocuklarda diş çıkarma başlangıcından önce süt dişleri, çıkacak olan dişlerin görevini üstlenerek ağız gelişiminde temel taşı görevi görür. Yeterli bakımın olmaması veya genetik nedenlerden dolayı süt dişi kayıpları yaşanabilmektedir. Bu durumda dişlerin mesafe veya konumlarını ilgilendiren bozukluklar meydana gelebilir. Mardin çocuk diş tedavi ünitelerimizde ileride oluşabilecek bozuklukları önlemek için çeşitli aparat tedavileri uyguluyoruz. Diş yer tutucusu görevini yerine getiren aparatlar sayesinde kaybedilen süt dişlerinin yeri kolayca doldurulabilmektedir. Süt dişi aparatı sabit veya hareketli olabilmektedir.

Çocuk Diş Tedavi Uygulamaları Nedir?

Süt dişlerinin tedavisi dışında ileriki yaşlarda çocuklara birçok farklı tedavi işlemi uygulanmaktadır. Çocuklar için kanal tedavisi, diş örtücüsü işlemi, çocuk diş dolgusu, diş çekimi ve florür tedavisi öne çıkan pedodonti tedavileri arasındadır. Tedavi aşamasına gelmemek için çocuklarımızın düzenli olarak diş hekimi muayenesi görmesi yararlı olacaktır. Diş bakımının nasıl yapılacağı, ip kullanımı ve diş fırçalama yöntemleri çocuklara doğru şekilde öğretilmelidir.

Çocuklarda Diş Nasıl Fırçalanır?

Çocuklarımız ortalama 10 yaşına kadar doğru bir şekilde diş fırçalama işlemi yapamayabilirler. Bundan dolayı ebeveynlerin desteği önemlidir. Özellikle ilk altı ayda bebekler için diş fırçalama için üretilen araçlar veya steril gazlı bezler dişlerin temizliğinde kullanılabilir. Çocuklarımız büyüdükçe onlara uygun fırçalar alınarak diş fırçalamasına yardımcı olunabilir.

Mardin Çocuk Hekimliği Pedodonti Hizmetlerimiz

Çocuk psikolojisi alanında deneyimli hekimlerimiz ve modern tıbbi araçlarımızla hizmet verdiğimiz ilimiz Mardin’de çocuk diş hekimliği veya diğer diş tedavi yöntemlerimizle ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. Dilerseniz merkezimizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.