kanal-tedavisi-enkanal-tedavisi_27 Kanal tedavisi

KANAL TEDAVİSİ

Problemli dişlerin yeniden sağlığına kavuşturulması için uygulanan tedavi yöntemlerinin başında kanal tedavisi gelmektedir. Kanal tedavisi Mardin ilimizde hizmet verdiğimiz kuruluşumuzda modern tıp cihazlarımız ve uzman ekibimizle birlikte gerçekleştirilmektedir. Halkımızın kanal tedavisi hakkında bize yönelttiği pek çok sorudan yola çıkarak tedavi süreci hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi fonksiyonunu kaybetme aşamasında olan ve özellikle enfeksiyon sorunu olan dişleri yeniden sağlığına kavuşturmak için uyguladığımız bir tedavi şeklidir. İltihaplı diş tedavisi için en çok tercih edilen işlemlerden biridir. Kanal tedavisi Endodonti ismiyle de anılmaktadır. Darbe görmüş dişlerin tedavisinde, diş pulpası tedavisi ve diş çatlağı tedavisi gibi uygulamalarda yüksek oranda başarı sağlayan kanal tedavisi, çürük dişlerin iyileşmesini sağlayarak sorunlu dişleri eski haline getirmeyi hedeflemektedir. Hastalarımız doktor kontrolünden geçerek diş filmi çekimi yaptırır ve sorunlu bölge için gerekli görülürse kanal tedavi uygulanmaya başlanır. Gerekli tedaviyi almayan hastalarda sorun giderek ilerler ve sancı ve diş şişmesi gibi endodontik rahatsızlıklar meydana gelir. Bu da hem ağız sağlığını hem de vücudun genel sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nedir?

Kanal tedavisi aşamaları muayeneden başlayarak tedavinin neticesinin alınmasına kadar uygulanan işlemlere verdiğimiz isimdir. Kanal tedavisi yaptıranlar ortalama bir saat süren seanslara alınırlar. Sorunlu diş bölgesi uyuşturulur, diğer dişlerden izole edilir, endodonti tedavisi başlatılarak kök şekillendirilir, temizlenir ve diş kökü doldurma işlemi yapılır. Tedavi gören dişler sorunluysa bazı durumlarda önce dişin yeniden şekillendirilmesi ve temizleme işleminden sonra endodonti yapılabilir. Kanal tedavi seans sayısı genellikle bir veya ikidir.

dis-kanal-tedavisi Kanal tedavisi
Diş Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mardin diş tedavi ünitelerimizde uygulanan kanal tedavileri uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Tedavi sırasında sorunlu dişin fonksiyonunu yitirmiş kısmı yerinden çıkarılır. Kanallar elverişli hale getirilir ve enfeksiyon giderici solüsyonlar verilir. Daha sonra ilgili kanalda kurutma işlemi yapılır. İstenen kuruma gerçekleştirildikten sonra diş doldurma işlemine geçilir.

Kanal Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Kanal tedavisi sonrası hastalarımızda aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı bir hassasiyet oluşabilir. Bununla birlikte diş bölgesinde ufak ağrılar ve sızılar meydana gelebilir. Diş hassasiyeti ve ağrılar tedavi sürecinin bir parçasıdır. Bu süreç geçicidir ve tedavi sonrasında hekimlerimizin önerdiği şekilde hareket etmemiz bu süreci kolay atlatmamızı sağlayacaktır. Tedavi sonrasında daha az sorun yaşamak adına tedavi gören dişlerimizi fazla zorlamamamız yararlı olacaktır.

Kanal Tedavisi İşe Yarar mı?

Konusunda deneyimli hekimler ve modern araçlarla yapılan kanal tedavisi başarı oranı yüksek bir uygulamadır. Hastalarımız tedavi görmüş dişlerini yıllar boyunca verimli olarak kullanabilmektedir. Kanal tedavisi sonrası ağrı ve sızlama gibi durumlar kısa süreli olarak gözlenebilir. Hastalarımız hekimlerimizin önerdiği şekilde ağız bakımına özen gösterdiği takdirde kanal tedavisi ömrü yeteri kadar uzun olacaktır.

kanal-tedavisi Kanal tedavisi
Mardin Kanal Tedavisi Hizmetimiz

Mardin Kanal Tedavisi Hizmetimiz

Alanında deneyimli uzmanlarımız ve güncel tıp cihazlarımızla hizmet vermekten mutluluk duyduğumuz güzel ilimiz Mardin’de kanal tedavi işlemlerimiz hakkında merak ettiklerinizi bizi ziyaret ederek veya iletişim kanallarımızdan bize sorularınızı yönelterek öğrenebilirsiniz.