cerrahi-dis-cekimi Cerrahi Çekim

CERRAHİ ÇEKİM

Diş rahatsızlıkları genel sağlığımızı bozabilir ve gündelik yaşantımızı dayanılmaz bir hale getirilebilir. Çoğu zaman artık kurtarılamayan ve enfeksiyona neden olan dişlerin çekilmesi gerekebilir. İlerlemiş bazı diş sorunlarında sıradan bir diş çekme işlemi uygulanamaz. Bu durumda cerrahi diş tedavisi yöntemleri devreye girer. Cerrahi diş çekimi Mardin ilimizde, konusunda deneyimli hekimlerimiz ve günümüz teknolojisine uygun araçlarımızla yapılmaktadır. Halkımızın merak ettiği bir uygulama olan cerrahi çekim hakkında aldığımız soruları uzman hekimlerimizle birlikte yanıtlıyoruz.

cerrahi-dis-cekimi-1 Cerrahi Çekim
Cerrahi Diş Çekimi

Cerrahi Diş Çekimi Nedir?

İsminden de anlaşılacağı gibi cerrahi çekim ameliyatla diş çekimi yöntemlerinin genel adıdır. Cerrahi diş çekimi yaptıranlar genellikle bu işleme gömülü diş sorunlarından dolayı ihtiyaç duyarlar. Gömülü diş çekimi söz konusu dişin neredeyse kemik bölgesiyle bütünleştiği durumlarda en etkili çözüm yolu olarak kabul edilir. Bu dişler ağrıların en şiddetli yaşandığı dişler olarak bilinir. Gömülü dişin tedavisi yapılmadığı sürece sadece o bölgede değil vücudun genelinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Aşırı çürümüş ve gömülmüş dişler dışında yirmilik dişlerin çekilmesi de cerrahi yollarda yapılmaktadır. Yirmi yaş dişleri tıpkı gömülü dişler gibi derinlerde ve aralarda sıkışmış olarak çıkmaya çalışır ve genelde tam olarak yüzeye ulaşamaz. Bu durumda yirmi yaş dişi ameliyatla çekimi kaçınılmaz olur.

Cerrahi Çekim Nasıl Yapılır?

Bu yöntem de tıpkı diğer ameliyat uygulamaları gibi kesilerek ve sorunlu bölgeye ulaşılıp temizlenerek yapılır. Operasyon öncesinde hastaya bölgesel anestezi uygulanır. Dişin durumuna göre cerrahi diş çekimi süresi değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda diş tek parça olma özelliğini kaybetmiştir. Bu durumda birden fazla parça dokular üzerinden ulaşılarak tek tek çıkarılır. Operasyon sonrasında dişte hassasiyet ve ağrı gibi durumlar meydana gelebilir. Bunlar normal belirtiler olarak kabul edilmektedir. Diş ameliyatı sonrasında doktorunuzun önerdiği bakımları yapmak ve verdiği ilaçları zamanında almak son derece önemlidir.

Diğer Ağız ve Çene Cerrahi Tedavileri

Mardin diş tedavi ünitelerimize gelen hastalarımıza cerrahi çekim dışında birçok farklı cerrahi tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Ameliyatla diş çekimi dışında ağız ve çene cerrahi alanında uygulanan tedaviler arasında; implant takılması, ağız içi kistlerinin temizlenmesi, diş iltihabı temizlenmesi, çene kemiği bozukluklarının giderilmesi, çene kemiği kırıklarının tedavisi, yanak dokularının tedavisi, diş kökü iltihabı tedavisi ve yapışık dil tedavisi gibi önemli uygulamalar bulunmaktadır. Ağız ve çene cerrahisi normal yöntemlerle tedavi edilemeyen diş, diş eti ve çene kemiğinde meydana gelebilecek rahatsızlıklarda en etkili çözüm yoludur. Ağız içi yaraların tedavisi veya yanaklarda, tükürük bezi üzerinde meydana gelen tümörlerin alınması için de cerrahi uygulamalar tercih edilmektedir.

Mardin Cerrahi Diş Çekimi Hizmetlerimiz

Uzman kadromuzla hizmet vermekten mutluluk duyduğumuz güzel ilimiz Mardin’de cerrahi diş çekimi ve diğer cerrahi diş tedavisi yöntemleri hakkında bilgi almak için merkezimizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.