Diş teli tedavisinin süresi hastaların mevcut diş konumlarına göre değişiklik göstermektedir. Diş teli tedavisinin ortalama süresi 6 ayda başlar ve 30 aya kadar sürebilir. Bu bakımdan diş tedavisinin en uzun süreli yöntemlerinden biri diş teli tedavisidir. Diş teli tedavisinin süresini etkileyen en önemli faktörler diş yapısı ve çene yapısıdır. Alt ve üst çenenin uyumu ve dişlerin çapraşıklığı tedavi sürecini belirler.

Yetişkinler İçin Diş Teli Kullanım Süresi

Diş teli süresi konusunu etkileyen önemli etkenlerden biri diş telinin tipidir. Tedavi süreci metal diş telleri ve şeffaf diş telleri arasında farklılık gösterir. Bunun nedeni şeffaf olanların zamanla esnek bir hale gelerek tedavi sürecini geciktirmesidir. Tedavi süresini etkileyen bir diğer faktör de dişlerin çapraşık olma durumudur. Çarpıklık miktarı ne kadar fazlaysa işlem süresi o kadar uzun olur. Bunun yanı sıra ortodontik tedavide kullanılan diş tellerinin kalitesi de bu sürece katkı sağlayan önemli bir faktördür. Yetişkinler için diş teli tedavisinin süresi 6 ay ile 2 yıldır. Diş bakımı da bu süreci ve ağız sağlığını etkileyen faktörlerden biridir. Diş tellerinin kırılma riskini önlemek için sert yiyecekler tüketmemek, arayüz fırçası ile temizlemek ve asitli içeceklerden uzak durmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Lamine Diş Kaplama Nedir?

Çocuklar İçin Diş Teli Kullanım Süresi

Çocukların kemikleri ve dişleri yetişkinlere göre daha esnek olduğu için diş teli tedavisi daha az zaman alabilir. Ancak burada en önemli detay çocukların dişinde meydana gelen sorunların derecesidir. Bazı çocuklarda diş teli tedavisi 6 ila 9 ay sürer. Ancak bazı çocuklarda 2 yıl veya daha fazla sürebilir. Bu nedenle aileler vakit kaybetmeden bir ortodontist ile iletişime geçmeli ve çok geç olmadan tedaviye başlamalıdır.

Diş Teli En Kısa Ne Zaman Çıkabilir?

Doğru teşhis, doğru karar ve doğru mekanizma seçimi ile tedavi süresi büyük ölçüde kısaltılabilir. Diş teli ne kadar süre kalmalıdır sorusu için genel olarak 6 ay ile 2 yıl arası cevabı verilir. Doğru zaman bilgisi almak için doktor öncelikle muayene etmelidir. Diş teli tedavisi uzun süreli prosedürleri içerir. Bu süreç tedavi yöntemine bağlıdır. Ayrıca dişteki deformasyonun derecesi de ortodontik tedavi süresini etkileyebilir. Bunun yanı sıra şeffaf diş telleri estetik pek çok faydaya sahiptir. Ancak metal diş tellerinden daha yavaş tedavi etmelerinden ötürü tedavi süresi daha uzundur.

İlginizi Çekebilir:  Diş Neden Çürür?